Jõulud on aeg, mil kõik tundub maagiline – linnad on täis valgusmängu, kodudes lõhnab piparkookide ja kuuse järele ning isegi veebis levib pühade hõng.
Ühed jõuluajaga vaieldamatult alati kokku käiv on piparkookide valmistamine. Aga oled sa kunagi mõelnud, kust pärineb see vürtsikas maius? Piparkookide ajalugu on peaaegu sama rikkalik ja mitmetahuline kui nende maitse!
Piparkookide esivanemad ulatuvad juba antiikaega, mil esimesed magusad koogid valmistati peamiselt meega. Mesikooke tunti juba vanas Egiptuses ja Rooma impeeriumis. Piparkoogi erinevad retseptid levisid koos kaupmeestega üle kogu Euroopa.
Piparkookide tõeline levik algas keskajal, mil Euroopase jõudsid idamaised vürtsid nagu ingver, kaneel ja nelk. Esimesed piprakoogid valmistati just sel ajajärgul ning nii nagu ka nimi viitab, siis tähistas sõna “pipar” just erinevaid vürtse.
Keskaegses Euroopas seostati piparkooke tihti pühakutega. Näiteks Püha Nikolause päevadel (6. detsembril) jagati lastele vürtsikaid küpsiseid. Piparkooke müüdi laatadel ja pidustustel. Muideks piparkoogimajad said inspiratsiooni Vendade Grimmide muinasjutust “Hans ja Grete”, pärast mille ilmumist 19. sajandil muutusid piparkoogimajad eriti just Saksamaal väga populaarseks. Traditsioon levis kiiresti teistesse riikidesse ja piparkoogimajade valmistamine on sellest ajast saati olnud paljude perede jõulude lahutamatu osa. Eestis jõudsid piparkoogid tõenäoliselt Saksamaa kaudu.
Huvitavaid fakte piparkookidest:
Maailma suurim piparkoogimaja ehitati 2013. aastal Texase osariigis Bryanis. Guinnessi maailmarekordi vääriline piparkoogimaja pindala on 234 m2 ja maja on 6 meetrit kõrge. Selle söödava piparkoogimaja valmistamiseks kulus 3,2 tonni jahu, 1,4 tonni pruuni suhkrut, 820 kg võid, 7200 muna ja üle 22 000 kommi. Maja toestamiseks kasutati puitkarkassi ja piparkoogimaja oli nii suur, et selle rajamiseks oli vaja ehitusluba.
Piparkoogimehikese ajalugu on seotud piparkookide üldise levikuga – see tegelane on aja jooksul saanud täiesti omaette ikoonilise staatuse. Piparkoogimehikese juured ulatuvad 16. sajandi Inglismaale, kus neid hakati esmakordselt tegema kuninganna Elizabeth I valitsemisajal. Legend räägib, et kuninganna lasi valmistada piparkoogikujusid, mis meenutasid tema õukonna liikmeid ja külalisi, pakkudes neid erilise kingitusena. “Run, run, run as fast as you can, You’ll never catch me, I’m the gingerbread man. I ran from the baker and his wife too. You’ll never catch me, not any of you!” See fraas pärineb inglise muinasloost, kus nutikas piparkoogimehikene põgeneb teda taga ajavate tegelaste eest, sümboliseerides lõbu ja seiklusi.
Dulcinea käsitöö piparkoogitaigen
Oma piparkoogimajakeste ja piparkoogimehikeste tegemiseks pakume sulle armastuse ja hoolega valmistatud käsitöö piparkoogitaigent. Täiuslik algus sinu jõuluhõngulistele küpsetistele! Oleme oma piparkoogitaigent hoolega maitsestanud ja kasutanud päris võid tema valmistamisel. Piparkoogid jäävad pehmed, mõnusa struktuuri ja imelise maitsega. Vaata lähemalt siit >>>